Mentoring Partnership PDF Drukuj


img 0868

W listopadzie ubiegłego roku Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci przystąpiła do projektu SiSCatalyst finansowanego przez  Komisję Europejską.  

img 0882

Zakłada on współpracę i wymianę doświadczeń pomiędzy europejskimi partnerami , którzy na co dzień prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży - poza narodowym systemem oświaty.  Do współpracy z Małopolskim Uniwersytetem dla Dzieci został wyznaczony Uniwersytet w Atenach, który już od kilku lat prowadzi zajęcia dla dzieci, jednakże do tej pory nie powiodło się mu utworzenie regularnie działającego uniwersytetu dla dzieci. Fundacja – która tego typu projekt  prowadzi już od  pięciu lat - została wyznaczona jako doświadczony partner, który ma służyć swoją wiedzą i doświadczeniem oraz pomóc w powstaniu uniwersytetu dla dzieci w Atenach.

img 0935

W sobotę 6 kwietnia 2013  do Chrzanowa przyjechała Ms Paraskevi  Papagianni – filozof i socjolog z Uniwersytetu w Atenach.  

img 0977

Wygłosiła ona, wspólnie z panią Barbarą Celarek  z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie – wykład pt. „Co wymyślił Pitagoras – What did Pythagoras invent?”. Studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci wysłuchali barwnej opowieści o życiu Pitagorasa, dziełach jego oraz jego uczniów.  Był to wykład w języku angielskim tłumaczony symultanicznie. Bardziej szczegółowo została przedstawiona zasada działania naczynia zwanego „Kubkiem Pitagorasa” bądź „Kubkiem  Chciwców”.  W drugiej części wykładu – polskojęzycznej – studenci wysłuchali  prezentacji mgr Barbary Celarek z na temat matematycznej strony odkryć Pitagorasa.  Na wykładzie obecny był także Starosta Powiatu Chrzanowskiego, pan Adam Potocki .


img 0986

Po wykładzie, podczas dyskusji , ze strony studentów  padało wiele pytań na tematy dotyczące zarówno matematyki i Pitagorasa jak również Grecji i uniwersytetu w Atenach.

img 0990

 Ms Papagianni  z zainteresowaniem śledziła sposób organizacji Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. Na koniec, w nowo otwartym biurze Fundacji, obyło się spotkanie robocze, w którym obok Ms Papagianni uczestniczył Starosta Powiatu Chrzanowskiego oraz Zarząd Fundacji Małopolski Uniwersytet dla Dzieci. Omawiano najbliższe plany dotyczące współpracy polsko-greckiej.

 

 

 

 

Copyright 2011, Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci - wszystkie prawa zastrzeżone